کلینیک ما، با نزدیک به دو دهه تجربه در ایران و آمریکا از کاملترین و مطرح ترین مراکز سنجش شنوایی و تجویز سمعک در کشور می باشد.
info@example.com

پست های مرتبط

 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

راهنمای بیماران

سمعک چیست ؟

سمعك وسيله اي الكترونيكي است كه به عنوان تقويت كننده شنوايي براي افراد كم شنوا يا سخت شنوا استفاده مي شود.

قطعات اصلي سمعك شامل ميكروفن، آمپلي فاير و رسيور مي باشد.

وظيفه اصلي سمعك تقويت ميزان صدا مي باشد. حال اين عملكرد در سمعكهاي مختلف با كيفيت هاي مختلفي انجام مي شود.

چه سمعکی برای من مناسب است ؟

اگر افت شنوایی ما از 35 تا 75 است و پرده ی گوش ما سالم است و مجرای مناسبی داریم میتوانیم از سمعک های داخل گوشی استفاده کنیم.

اگر افت شنوایی ما از 35 تا 75 است اما پرده ی گوش ما سالم نیست و احتمال عفونت وجود دارد بهتر است از سمعک پشت گوشی استفاده کنیم تا بوسیله ی رطوبت و عفونت های گوش عمر سمعک ما کوتاه نشود.

اگر افت شنوایی ما از 75 بیشتر است تنها سمعک پشت گوشی برای ما مناسب است و سمعک داخل گوشی پاسخ گوی نیاز شنوایی ما نیست.

اگر افت شنوایی من در فرکانس های زیر است اما شنوایی من در نواحی فرکانسی بم خوب است میتوانم از سمعک های (RIC ) استفاده کنم.

اگر علاوه بر کم شنوایی، وزوز گوش هم داریم حتما باید از سمعکهایی استفاده کنیم که دارای تکنولوژی حذف وزوز گوش باشد.

بعد از خرید سمعک حتما باید چکاپ های دوره ای شنوایی و سمعک را داشته باشیم.

اگر احساس میکنیم در گوش ما بعد از استحمام آب باقی می ماند یا زمانی که پرده ی گوش ما دچار مشکل شده است و یا چار عفونت گوش شده ایم باید از قالبهای ضد آبی که شنوایی شناسان بصورت تخصصی تهیه میکنند باید استفاده کنیم.

اگر محل کار ما بصورتی است که مدت طولانی ای در معرض صوت قرار داریم باید از شنوایی شناس قالب ضد صوت بخواهیم تا به شنوایی ما آسیبی نرسد. قالبهای ضدصوت موجود در داروخانه مناسب نیست. و قالبها حتما باید توسط شنوایی شناس تهیه شود.

سمعك پشت گوشي ريك

رسيور داخل كانال گوش

در اين نوع از سمعكها رسيور داخل كانال گوش قرار مي گيرد نسبت به سمعك هاي پشت گوشي معمولي كوچكتر هستند و صداي بهتر و با كيفيتي دارند چون رسيور داخل مجراي گوش و نزديك به پرده گوش قرار مي گيرد.

اين سمعكها به علت اينكه فاصله بين ميكروفن  و رسيور زياد است، فيدبك كمتري دارند.

و چون مجراي گوش توسط قالب پر نمي شود، اكو كمتري نيز، دارند.

سمعک ریک را میتوانیم برای کم شنوایی های ملایم تا عمیق تجویز کنیم، بدون اینکه شکل ظاهری آن تغییر کند.(قابلیت تغییر رسیور دارند).

در مدل های هوشمند و فراهوشمند شارژی هم هستند.

خرید باتری

هنگام خریداری باتری باید مواظب باشیم که تاریخ مصرف باتری نگذشته و باتری را از ساعت فروشی ها یا داروخانه تهیه نکنیم زیرا باعث آسیب رسیدن به سمعک ما خواهد شد و از مارکهای معتبر آلمانی و انگلیسی و آمریکایی استفاده کنیم تا عمر سمعک مارا کم نکند.

چه مرکزی برای خرید سمعک مناسب است؟

برای تهیه سمعک باید به مراکزی مراجعه کنیم که:

از لحاظ علمی و تجربه اعتماد کافی را داشته باشیم .

دستگاه های معتبر و مجهز به بروزترین تکنولوژی های موجود دردنیا

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که تجویز سمعک، تنظیم و خدمات آن یک کار توانبخشی است و باید با دقت و حوصله کافی انجام شود چون ممکن است بعد از خرید سمعک مجبور شوید بارها برای چکاپ و تنظیم سمعک مراجعه فرمایید در این صورت مستلزم آن است که حس اعتماد و اطمینان را به آن مرکز داشته باشید تا باخیال راحت مشکلات خود را برطرف نمایید.

برای افرادی که مشکل وزوز گوش دارند، حتما باید به مراکز تخصصی درمان وزوز گوش مراجعه کنند و ما مفتخریم که توانسته ایم درمان وزوزگوش را برای بیماران عزیز به خوبی انجام دهیم.

انواع سمعک

سمعك آنالوگ

اين دسته از سمعك همانطور كه از نامش پيداست به صورت آنالوگ و دستي تنظيم مي شود.يعني به وسيله پيچ روي سمعك تنظيم مي شود.

از معايب بزرگ اين سمعك، عدم يكنواختي صدا در محيط هاي مختلف است. و بيماران مشكلات خود را اينگونه بيان مي كردند كه: (صداها خيلي كم يا خيلي بلند و آزاردهنده ميباشند. يا صداهاي محيطي آزاردهنده هستند).

به همين علت براي افرادي كه علاوه بر مشكل كم شنوايي از كاهش درك شنيداري رنج مي برند، ناكارآمد بود.

سمعك ديجيتال

با ورود سمعك ديجيتال به عرصه سمعك، تحول بزرگي روي داد چرا كه اين نوع سمعك ها متناسب با ميزان كم شنوايي و برنامه اي كه اديولوژيست تعيين مي كند، با كامپيوتر تنظيم مي شود.

از ديگر ويژگي اين سمعكها مدارات پردازشي است كه با توجه به تعداد باند و كانال سمعك، كيفيت صدا تغيير مي كند.(يعني علاوه بر تغيير ولوم صدا كه در سمعك آنالوگ انجام ميشود ميتوانيم زير و بمي صدا را هم تغيير دهيم). و در نتيجه باعث جلب رضايت بيشتر بيمار مي گردد.

سمعك هوشمند

اين نوع سمعكها در واقع همان سمعكهاي ديجيتالي هستند كه با اضافه شدن مدارات پردازشي پيشرفته سطح كيفيت آنها تغيير كرده است.

با بهره گيري از ميكروفن هاي پيشرفته سيگنال هاي گفتاري را رديابي مي كندو با كاهش نويز زمينه صداي واضحي را به گوش فرد مي رساند.

همچنين وقتي فرد در محيط پرسروصدا و شلوغ قرار مي گيرد اصوات آرام، گفتاري و بلند از هم تلفيق شده و در نهايت شنوايي ايده ال فراهم مي گردد.

سمعك هوشمند وايرلس

اين نوع از سمعكها با برخورداري از تكنولوژي وايرلس، به منظور تبادل داده هاي ميكروفن ها براي پردازش دو گوشي بين سمعكها ساخته شده اند. از ديگر ويژگي اين تكنولوژي جهت يابي باريك، جهت يابي دوگوشي، جهت يابي فضايي، سيستم دوگوشي محافظ باد،‌تمركز بر روي گفتار و تعادل و يكنواختي صدا مي باشد.

بيمار در محيط هاي شلوغ سردرگم نمي شود و اصوات را همانگونه كه هستند دريافت ميكنند.

ميكروفن جهت دار چرخشي روي گفتارتمركز مي كند و سيستم نويز ريداكشن، صداهاي اضافه را كم و در نتيجه مانند گوش واقعي عمل مي كند.

اين سمعك ها علاوه بر شنوايي هوشمند قادر هستند ارتباط بي سيم به طور مستقيم با وسايل مختلفي همچون تلفن، تلويزيون، پخش كننده موزيك و … داشته باشند. به طوريكه صداها مستقيم از دستگاه شنيده شود.

اگر وزوز گوش دارید

ابتدا يك تست شنوايي كامل و بررسي وزوز گوش انجام دهيد.

اگر جرم يا عفونت گوش داريد بعد از انجام تست شنوايي به پزشك گوش و حلق و بيني مراجعه فرماييد. و احتمالا پزشک برایتان MRI درخواست میکنند.

در اکثر موارد درمان دارویی، درمان قطعی نخواهد بود و شما باید درمان TRT انجام دهید.

1)  اگر علاوه بر وزوز گوش، كم شنوايي هم داريد: با گذاشتن سمعكهايي كه برنامه مديريت وزوز دارند علاوه بر درمان كم شنوايي، وزوز هم برطرف مي شود.

2)  اگر شنوايي شما نرمال است: از دستگاه هايي شبيه سمعك استفاده كنيد كه برنامه مديريت وزوز دارند به اين صورت كه صدايي شبيه وزوز گوشتان توليد ميكند كه حواس شما را از وزوز منحرف مي كند.

ما توصیه می کنیم در کنار این روش های درمانی، موارد زیر را هم رعایت کنید:

 • دارو هاي خود را كنترل كنيد: برخي از داروها مانند آسپرين، موجب وزوز گوش مي شوند.
 • پيرگوشي ميتواند علاوه بر كم شنوايي، وزوز گوش و سرگيجه را به همراه داشته باشد.پس حتما سالی یک مرتبه تست شنوایی را انجام دهید.
 • فشار خون بالا، محيط هاي پرسروصدا و اضطراب ميتواند وزوز گوش ايجاد كند.
 • از نوشيدن چاي، قهوه و غذاي سنگين در شب خودداري كنيد.
 • هر چقدر كه فعاليت شما در طول روز بيشتر باشد، شب راحتتر به خواب خواهيد رفت.
 • دوش آب گرم قبل از خواب بهترين انتخاب است.
 • بدون شك مصرف مشروبات الكلي و قرص هاي آرام بخش خواب خوشي را براي شما تضمين نميكند.
 • موسيقي هاي آرامش بخش را جايگزين سكوت كنيد چرا كه در محيط هاي سكوت بيشتر متوجه وزوز ميشود.
 • از آنجاييكه وزوز گوش باعث اضطراب ميشود، لازم است از روش هاي تمدد اعصاب استفاده كنيد مانند:‌پياده روي – نرمش – استخر -يوگا و…
 • روشهایی مانند طب سوزنی، طب سنتی و ماساژ درمانی همگی موقتی هستند. و به تنهایی جوابگو نیستند.
Call Now Button